Położenie – gdzie to jest?

Nasz Dom – Willa Kościeliska – został wybudowany w Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej, na polanie zwanej Niżną Kirą Miętusią, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nazwa Kir pochodzi od gwarowego określenia zakrętu drogi, ścieżki lub rzeki i brzmiącego kira lub kiera. Jeszcze w XX w. kirowych polan używano do przechowywania siana oraz masowego wypasu owiec. Obecnie na polanie Wyżniej Kirze Miętusiej położonej w Dolinie Kościeliskiej funkcjonuje regionalny szałas pasterski, a na polanach leżących poza terenami TPN znajdują się góralskie zabudowania, kaplica, przystanek PKS i busów, postój dorożek, gospody, kiosk, sklep i parkingi. No i oczywiście nasz Dom w górach – Willa Kościeliska.

DSCF5984-1

Usytuowanie Willi Kościeliskiej właśnie w Kirach w bezpośrednim sąsiedztwie najpiękniejszej-zdaniem wielu znawców gór-z tatrzańskich dolin jest gwarancją udanego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku. Dla lubiących górskie wędrówki to zdecydowanie najlepsza baza wypadowa w całe Tatry Zachodnie – wystarczy rzut oka na mapę, by się przekonać, że właśnie z Kir możemy zaplanować wycieczki krótsze i dłuższe do dolin: Chochołowskiej, Kościeliskiej, Małej Łąki oraz na szczyty: Czerwone Wierchy, Giewont, Ornak a także w urokliwe zakątki, takie jak: Przysłop Miętusi, Polana Stoły, Jaskinie: Mroźna i Mylna, Wąwóz Kraków, Smreczyński Staw…

Tatra_mountains_western_side_3

Pozostałe atrakcje również są na wyciągnięcie ręki: stacja narciarska Witów Ski z doskonale przygotowanymi stokami dla miłośników białego szaleństwa (6 km, dogodny dojazd, bezpłatny parking, karczma, wypożyczalnie sprzętu, szkoła narciarska i snowboardowa), wyciągi na polanie Szymoszkowej, na Nosalu i na Charendzie, Zakopane – Krupówki (6 km, dogodny dojazd), Kuźnice – kolejka na Kasprowy Wierch (8 km, dojazd BUS-em), kąpieliska termalne w Zakopanem, Bukowinie, Szaflarach i na Słowacji.

Willa Kościeliska – nasz dom w górach.

tatry_trasa_info